Plexi nadaje się bardzo dobrze zarówno do cięcia jak do grawerowania laserem. To jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów do obróbki laserowej. Występuje w wielu różnych odmianach i kolorach.
Posiada wiele nazw handlowych ale jego głównym składnikiem jest zawsze polimetakrylan metylu (PMMA).
Używa się jej głównie do produkcji szyldów, reklam neonowych i świetlnych, stojaków na wizytówki czy foldery, prezenterów, statuetek jak i do całej gamy najróżniejszych gadżetów.
PMMA daje się także bardzo łatwo giąć, co dodatkowo rozszerza możliwości tworzenia.
Na bazie plexy są także tworzone laminaty grawerskie stworzone do produkcji wszelkiego rodzaju tabliczek oraz dające wiele innych możliwości.
Cięcie pleksi laserem
Cięcie pleksi laserem: kształt wycięty w grubym PMMA Cięcie pleksi laserem daje ostre i czyste krawędzie, które nie wymagają dalszej pracochłonnej obróbki takiej jak polerowanie czy szlifowanie.
Jako, że materiał ten jest dosyć miękki, wszystkie nierówności wyrównuje laser poprzez nadtapianie, a proces ten jest bardzo krótkotrwały (czyli także tani).
Maksymalna możliwa grubość cięcia zależy od mocy lasera oraz od zastosowanej soczewki.
Nasz laser CO2 umożliwia cięcie akrylu nawet o grubości 10 mm.
Warto wiedzieć, że im większa grubość ciętego materiału tym dłuższy czas pracy lasera.
Pleksi podczas cięcia laserem nie pali się tylko od razu odparowuje, więc nie występuje problem brudzących ciemniejszych krawędzi.
Grawerowanie pleksi laserem
Grawerowanie zdjecia laserem na pleksi.
Grawerowanie w PMMA daje różne efekty w zależności od rodzaju pleksi.
Zazwyczaj kolor grawerunku jest biały lub popielaty, co jest dobrze widoczne na kolorowej pleksi ale nie zawsze na bezbarwnej, a na białej prawie znika. Przy odpowiednich ustawieniach lasera można uzyskać dosyć spory kontrast i wyraźny grawer na pleksi bezbarwnej ale nigdy nie będzie to tak wyraźne jak nadruk. Jeśli potrzebny jest duży kontrast to lepiej zastosować laminaty grawerskie, które też bazują na PMMA ale są inaczej zbudowane. Na takich laminatach możliwe jest nawet grawerowanie zdjęć w całkiem przyzwoitej jakości, choć oczywiście nie w kolorze i po specjalnej obróbce (laser nie potrafi grawerować odcieni szarości, więc trzeba je symulować).
Jednak nie wszystkie zdjęcia nadają się do grawerowania laserem.
Łącząc grawerowanie i cięcie pleksi laserem z możliwością gięcia wykonanych przedmiotów możemy uzyskać na prawdę zaskakujące rezultaty. Przy odrobinie wyobraźni można w ten sposób tworzyć pudełka, stojaki, uchwyty, haczyki, gadżety reklamowe, podświetlane ramki, lampy, obudowy i wiele innych ciekawych przedmiotów.
Tutaj na prawdę ograniczeniem jest przede wszystkim wyobraźnia.
Przykładowe projekty wykonane laserem w pleksi możecie obejrzeć w naszej galerii realizacji.